Rancangan Pengajaran Harian - Bahasa Melayu Tahun 3
Tarikh : 02.05.2012
Masa : 60 minit
Tahun :Tahun 3
Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTahun 3
Unit : 7
Aras : 1
Tema : Makanan Berasaskan Pertanian
Tajuk : Makanan Berasaskan Pertanian
Hasil Pembelajaran ( Fokus utama)
4.2. Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain
8.2.Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
i. Mengemukakan pandangan yang membina tentang sesuatu perkara yang dilihat, dibaca atau didengar
i.Membina pelbagai jenis ayat dalam sesuatu penulisan teks.
11.1.Menyatakan pandangan tentang perkara yang menarik dalam sesebuah karya.
i.Meneliti perkara yang menarik dalam bahan yang ditonton atau dibaca
Hasil Pembelajaran (fokus sampingan)
7.2.Membaca dan mengenal pasti perkataan pelbagai jenis ayat dan gaya bahasa
yang terdapat dalam teks sastera dan bukan sastera.
Aras 1: Mengecam perkataan istilah dan ayat dalam karya prosa dan puisi yang dibaca.
Objektif Pembelajaran.
1.Setiap murid dapat menulis sekurang-kurangnya empat ayat tunggal dalam borang
pengurusan grafik makanan berasaskan pertanian.
Pengetahuan sedia ada : Murid daripada keluarga pertanian dan tahu akan hasil - hasil pertanian
Bahan Bantu belajar : Teks, gambar digital, :lembaran kerja,
Sistem bahasa : a) Morfologi kata adjektif seperti
b) Sintaksis : ayat tunggal.
c) sebutan dan intonasi : kesantunan berbahasa.
d) kosa kata : berkhasiat,vitamin,kesihatan,disekeliling.
Langkah dan Masa
|
Huraian hasil pembelajaran dan kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Induksi set
5 minit
|
1. Kepentingan makanan
daripada pertanian
|
1. Murid melihat gambar buah-buahan.
Murid menjawab soalan guru
a) Apakah nama buah-buahan yang anda dilihat?
b)Guru meminta murid menyanyi lagu buah-buahan.
d) Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran?
( makanan berasaskan pertanian )
|
BBB. Gambar buahan
-lagu buah-buahan tempatan.
|
Langkah 1
10 minit
|
4.2 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain
|
1. -Guru menunjukkan gambar pokok pisang
2. -Guru bersoal jawab dengan murid tentang pisang
- Kegunaan daun pisang
- buah pisang
3.Guru menunjukan gambar hasil daripada buah pisang
4. Guru meminta dua orang murid mencerita pengalaman mereka membantu ibu atau keluarga mereka membuat kerepek
|
BBB: Gambar digital –pokok pisang, hasil daripada buah pisang.
Nilai ; Kebersihan sewaktu membuat kerepek, memasak goreng pisang
|
Langkah 2
20 minit
|
Mengemukakan pandangan yang membina tentang sesuatu perkara yang dilihat, dibaca atau didengar.
Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
|
1.Guru menunjukkan gambar pokok yang lain seperti gambar pokok kelapa,dan kelapa sawit.
2.Guru bertanya beberapa soalan kepada murid tentang kegunaannya dan hasil makanan yang diperolehi daripada tanaman tersebut.
3.Makanan yang dihasilkan daripada tanaman-tanaman lain seperti nenas, betik dan lain-lain
4.Guru memberi teks tentang buah-buahan dan meminta urid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
5.Guru dan murid berbincang tentang teks.
6. Murid membina ayat berdasarkan gambar tanaman yang di lihat.
|
BBB: Gambar dari internet
|
Langkah 3
20 minit
|
Meneliti perkara yang menarik dalam bahan yang ditonton atau dibaca.
|
1.Murid menjawab lembaran kerja teka silangkata.
2.Murid menulis 4 ayat tunggal berdasarkan makanan berasaskan pertanian
|
BBB: Teka silang kata/lembaran kerja/komputer
KB: Menjawab teka silang kata
Kecerdasan pelbagai
|
Penutup
5 minit
|
|
1 Guru dan murid menyanyikan lagu buah-buahan
|
Bahan audio
(lagu buah-buahan) dan
Lirik lagu
|